NYHETER
ARTISTER
MOLDEJAZZ
PROGRAM
PRESSE
 > ARTISTER >Cuban Connection
Cuban Connection
Fargeblindt fellesskap – Cuban Connection

Cuban Connection er det vi på godt norsk kaller en broket forsamling. Det elleve mann sterke orkesteret har det kubanske alibiet i orden og vel så det, og teller i tillegg musikere fra såpass forskjellige norske band som jazzterroristene The Frank Znort Quartet, nyveiverne The Cut, studentrockerne De Derre, svensktopporkesteret Albatross og folkpunkbandet Bøyen Beng. Tungt fordøyelig? Døm selv på XO torsdag 18. og lørdag 20. juli

Kubansk musikk er ikke hellig, noe statisk som ikke tåler å tukles med, sier Jorge Valdéz, smørbaryton og frontfigur i Cuban Connection. – Vi har dyp respekt for den musikken vi spiller, men har ikke som mål å bli noe tradisjonelt salsaband. Vår styrke er nettopp det at vi kommer fra såpass forskjellige musikalske planeter, og så møtes vi i disse låtene.

Jorge Valdéz har bakgrunn fra en rekke kubanske salsaorkestre, og har dessuten vært fast vokalist i husorkesteret på La Tropicana, Havannas mest legendariske kabaret. På en fest hos musikervenner traff han Steinar Seland, norsk gitarist i gang med vidløftige studier ved Universitetet i Havanna. De fant hverandre i en felles visjon – å få kubanske musikere til å spille Country’n’Western. – Joa, akkurat det var vel kanskje litt ambisiøst, innrømmer de forsiktig.

Men å få nordmenn til å spille heftig karibisk festmusikk er vel en nesten like håpløs oppgave? – På ingen måte, sier Jorge. – Jeg har vært så heldig å få spille med en god del norske musikere, og er utrolig imponert over standarden. Nordmenn kombinerer teknisk dyktighet, oppfinnsomhet, nysgjerrighet og respekt for musikalske tradisjoner. Gi en nordmann en uke, og han kan spille hva som helst. Dessuten er ikke den norske og den kubanske folkesjela så forskjellig som man kunne tro. Vår erfaring er at melankolien i den kubanske tradisjonsmusikken snakker til nordmenn. Og den litt frekke humoren i dansemusikken går rett hjem. Det hender vi rocker det opp litt – da er det lettere å få folk ut på dansegulvet. Vi spiller norsk salsa, sier Jorge.

Jorge Valdéz – vokal/perkusjon

Harald Lykseth – trompet

Lars Granlund – trompet

Volker Zibell – tenorsaksofon

Petter Hassel – trombone

Louis "Beto" Sucari – perkusjon

Bjørn Erstad – batteri

Sef Foyn – piano

Magnus Larsen – bass

Steinar Seland – gitar

utfør søk